Skip to content
Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Alytaus apylinkės teismas
lt
En

NAUJIENOS

Autobuso vairuotojas atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės

Autobuso vairuotojas atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės
2022-09-16

Alytaus apylinkės teismo Lazdijų rūmai 2022 m. rugpjūčio 30 d. paskelbė nuosprendį, kuriuo keleivinio autobuso vairuotojas dėl nusikalstamos veikos numatytos Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 281 straipsnio 1 dalyje padarymo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.

Išnagrinėtoje baudžiamojoje byloje D. B. buvo kaltinamas tuo, kad jis 2022 m. sausio 30 d. apie 19 val. 51 min. Lazdijų r. sav., kelio Lazdijai - Akmeniai 6.176 kilometre, vairuodamas transporto priemonę – keleivinį autobusą „Neoplan“, pažeidė Kelių eismo taisyklių 9, 127 punktų reikalavimus, nesilaikė visų būtinų atsargumo priemonių, kad nekeltų pavojaus kitų eismo dalyvių, kitų asmenų saugumui, pasirinkdamas važiavimo greitį neatsižvelgė į važiavimo sąlygas, vietovės reljefą, kelio būklę, meteorologines sąlygas, kad galėtų sustabdyti transporto priemonę iki bet kurios iš anksto numatomos kliūties, esant snieguotai ir slidžiai kelio dangai, gausiam sniegui, nepasirinko saugaus važiavimo greičio, nesuvaldė vairuojamo autobuso, ir šiam praradus stabilumą, nesugebėjo jo sustabdyti, nuvažiavo nuo kelio ir apvirto, dėl ko įvyko eismo įvykis ir nukentėjusiesiems autobuso keleiviams L. Ž., D. S. nesunkiai sutrikdė sveikatą, K. B., V. V., V. J. buvo nežymiai sutrikdyta sveikata, o autobuso keleiviui V. P. buvo sukeltas fizinis skausmas, tokiais veiksmais padarė nusikalstamą veiką, numatytą BK 281 straipsnio 1 dalyje.

Bylos nagrinėjimo metu gautas D. B. prašymas dėl atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Teismas konstatavo, kad atsižvelgiant į nusikaltimo sunkumo laipsnį, į kaltinamojo asmenybę, į laiduotojo prašymą perduoti kaltinamąjį jo atsakomybei pagal laidavimą, nėra aplinkybių, kliudančių atleisti kaltinamąjį nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą ir baudžiamąją bylą jam nutraukti paskiriant baudžiamojo poveikio priemonę. Tam yra visos įstatyme numatytos sąlygos, nes kaltinamasis pirmą kartą padarė neatsargų nusikaltimą, visiškai pripažino savo kaltę ir gailisi, tiesiogiai nusikalstamais veiksmais žala nepadaryta, nusikaltimas yra atsitiktinio pobūdžio ir kaltinamasis nėra linkęs pažeidinėti įstatymų, todėl yra pagrindo manyti, kad kaltinamasis laikysis įstatymų ir nedarys naujų nusikalstamų veikų. Šiuo atveju teismas sprendžia, kad suvokęs, jog naujos nusikalstamos veikos, jeigu ją vėl padarytų, pasekmės bus neišvengiamas bausmės paskyrimas, kaltinamasis turės svarias paskatas ateityje laikytis įstatymų reikalavimų, todėl darytina išvada, kad pats baudžiamasis procesas dėl padarytos nusikalstamos veikos ir kaltinamajam paskirtų baudžiamojo poveikio priemonių pritaikymas bus efektyvi ir pakankama poveikio priemonė, kuri kaltinamąjį paveiks taip, kad ateityje jis nedarys naujų nusikalstamų veikų.

Įvertinęs kaltinamojo ir laiduotojo asmenybes, jų ryšį ir tarpusavio santykius, laiduotojo galimybes daryti teigiamą įtaką kaltinamajam, teismas nustatė vienerių metų laidavimo terminą be užstato, nes tokia poveikio priemonė bus pakankama užtikrinti, kad kaltinamasis laikytųsi įstatymų ir nedarytų naujų nusikalstamų veikų, o užstato skyrimas nėra būtinas siekiant baudžiamosios atsakomybės tikslų.

Įstatymas numato, kad pilnamečiam asmeniui, atleistam nuo baudžiamosios atsakomybės šio Baudžiamojo kodekso VI skyriuje numatytais pagrindais (tame tarpe ir pagal laidavimą) gali būti skiriamos baudžiamojo poveikio priemonės. Atsižvelgiant į valstybės BK 281 straipsniu siekiamus tikslus – padidinti saugumą kelyje ir kad būtų užtikrintas visuomenės saugumas, bei į anksčiau teismo nurodytas aplinkybes dėl kaltinamojo asmenybės, jis nebuvo baustas, antra vertus atsižvelgiant į pasekmes, į kelių eismo taisyklių pažeidimą, kad nepasirinko saugaus greičio, į kaltinamojo amžių, į jo sveikatą, teismas sprendė, kad kaltinamajam, skirtina baudžiamojo poveikio priemonė.

Atsižvelgiant į bylos aplinkybes, teismas nusprendė D. B. dėl nusikaltimo, numatyto BK 281 straipsnio 1 dalyje, atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą be užstato ir perduoti jį G. D. atsakomybei vieneriems metams, skaičiuojant nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos, baudžiamąją bylą nutraukti.

Taip pat D. B. skirta baudžiamojo poveikio priemonė, numatyta BK 67 straipsnio 2 dalies 6 punkte ir 71 straipsnyje – 50 MGL (2500 Eur) dydžio įmoka į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą, nustatant ją sumokėti per vienerių metų laikotarpį, terminą skaičiuojant nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos.

Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui paduodant apeliacinį skundą per Alytaus apylinkės teismo Lazdijų rūmus.

 

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

Vismantė Valentaitė

Teisėjo padėjėja

Alytaus apylinkės teismo Alytaus rūmai

Tel. (8 315) 52620

El. paštas: vismante.valentaite@teismas.lt

https://alytaus.teismai.lt/