Teismo psichologas
Informacija atnaujinta 2024-11-20 15:30:21
KAS YRA TEISMO PSICHOLOGAS
Nuo 2018 m. liepos 1 d. psichologų dalyvavimas mažamečių (iki 14 m.) nukentėjusiųjų ar liudytojų apklausose tapo būtinas. Taip pat psichologas privalo dalyvauti nepilnamečių (iki 18 metų) nukentėjusiųjų ir liudytojų apklausose dėl sunkių nusikaltimų arba dėl kitų nusikaltimų proceso dalyvių ar teisininkų iniciatyva, taip pat nepilnamečių įtariamųjų ir kaltinamųjų apklausose.
PAGRINDINĖS TEISMO PSICHOLOGO FUNKCIJOS:
- apsaugoti vaiką nuo galimo streso ir neigiamų emocijų;
- būti tarpininku tarp teisėjo, teismo proceso dalyvių ir vaiko;
- padėti surinkti kuo tikslesnę informaciją;
- įvertinti nepilnamečių psichologines problemas, suteikti jiems reikiamą psichologinę pagalbą.
KADA APKLAUSOSE DALYVAUJA TEISMO PSICHOLOGAS?
- Teismo psichologas dalyvauja civilinio proceso metu išklausant vaikų nuomones, atsižvelgiant į jų socialinę ar psichologinę brandą (įskaitant pasiruošimą apklausai);
- dalyvauja baudžiamojo proceso metu (ikiteisminiame tyrime ir teismo procese) padedant apklausti vaikus atsižvelgiant į jų socialinę ar psichologinę brandą (įskaitant pasiruošimą apklausai);
- ikiteisminio tyrimo metu dalyvauja įvairiose ikiteisminio tyrimo veiksmuose, susijusiuose su vaikais.
KAIP VYKSTA APKLAUSOS DALYVAUJANT TEISMO PSICHOLOGUI?
Teismo psichologas nepilnamečių ir mažamečių apklausas atlieka Alytaus apylinkės teismo rūmų specializuotuose vaiko apklausos kambariuose.
Vaiko apklausos kambarys – draugiškai ir patogiai įrengta patalpa teismuose, pritaikyta vaikų poreikiams ir atitinkanti teisinėms apklausoms keliamus reikalavimus. Vaiko apklausos kambario patalpa techniškai sujungta su viena iš teismo posėdžių salių, įrengtos nuotolinio ryšio palaikymo priemonės, t. y. filmavimo, vaizdo ir garso perdavimo sistema tarp patalpų. Vaiką apklausia psichologas vaikų apklausos kambaryje, o teisėjas bei kiti proceso dalyviai gali stebėti apklausą ir pateikti klausimus iš teismo posėdžių salės nuotoliniu būdu per apklausą vykdantį teisėją.
KĄ REIKĖTŲ ŽINOTI APIE PAGALBĄ VAIKUI TEISMINIAME PROCESE?
Pagalba vaikui teisminiame procese
KONTAKTINĖ INFORMACIJA:
El. p. sandra.mole@teismas.lt